Tilia platyphyllos
Užívané části: pupeny
Popis: vysoký strom s košatou korunou. Často sázená za okrasnými účely. Je to mohutná dřevina, která potřebuje hlubokou a kyprou půdu.
Tradiční užití (pupeny): pupen lípy, dobře známý pro svůj uklidňující účinek, se předepisuje ve všech případech nespavosti, zvláště u dětí. Představuje ideální pediatrický lék. Macerát z lípy je znamenitým drenážem nervového systému, přispívá k usnadnění spánku, ale rovněž zvyšuje jeho délku. Doporučuje se pří neurózách (pří různých druzích strachu a utkvělých představách). Je to účinný prostředek proti křečím, při bušení srdce, spazmofilii či vyhřeznutí bránice. Pravidelné užívání macerátu z pupenů lípy přispívá к detoxikaci organizmu, hlavně cholesterolu, kyseliny močové a pomáhá tak proti dně a napomáhá zhubnutí. Působí rovněž při syndromech chronických zánětů, jako je žaludeční katar či spazmodická kolitida.
Má potopudný účinek a užívá se rovněž při snížení teploty při bronchiálním kataru, zápalu plic, chřipce.
- Nervový system - uklidňující účinek, nespavost, prostředek proti neurózám
- Plicní system - plicní katary
Různé – detoxikace organizmu, DNA, napomáhá zhubnutí, žaludeční katar, spazmodická kolitida
Dávkování tinktury (pupeny): obvyklá doporučená dávka tinktury je hmotnost osoby v kg = počet kapek denně. Dávku ideálně rozdělíme na 3 dílčí dávky. Příklad: osoba 63 kg = 63 kapek denně; ideálně ráno 21 kapek, odpoledne 21 kapek, večer 21 kapek.
TIP: tinkturu lze nakapat do sklenice s vodou, případně čajem. Pro osoby nesnášející alkohol nebo nemohoucí alkohol, lze tinkturu nakapat do sklenice s horkou vodou, nechat odstát a poté vypít. Alkohol se z větší míry vypaří.
Citace textu:
Korbelář, Jaroslav. Naše rostliny v lékařství. 3. vydání. Praha: Avicenum Zdravotnické nakladatelství, 1970. 500 stran.
Andrianne, Philippe. Velká kniha gemmoterapie. 1. vydání. Olomouc: Fontána, 2007. 262 stran. ISBN 978-80-7336-382-6