Salvia officinalis
Užívané části: listy
Popis: polokeř vysoký až 1 m. Horní části lodyh jsou bylinné, dolní dřevnaté, často nafialovělé a zpravidla hustě vlnatě plstnaté. Střední listy dosahují délky 5 až 10 cm. Celá rostlina velmi příjemně voní se svíravým nádechem.
Tradiční užití (list): přispívá k posílení celého těla, zabraňuje záchvatům mrtvice a velmi příznivě působí při obrně. S levandulí je jedinou léčivou rostlinou, která pomáhá při nočním pocení. Vyléčí nemoc, která je původcem nočního pocení a svou léčivou mocí odstraňuje značnou slabost, která je průvodním jevem této choroby. Mnozí lékaři objevili dobré vlastnosti šalvěje, užívají ji při křečích, onemocněních míchy, onemocnění žláz a také při třesu končetin. Velmi dobře působí při nemocných játrech, odstraňuje nadýmání a všechny další těžkosti, které vyvolává narušení jater. Šalvěj pročišťuje krev, odvádí hleny z dechových orgánů a žaludku, povzbuzuje chuť k jídlu a odstraňuje poruchy ve střevech a průjem.
Nervový systém - prevence mrtvice, obrna, mícha, třes končetin
Žlázový systém – nemoci žláz
Jaterní systém – nemoci jater
Oběhový systém – krvečistící
Ostatní – noční pocení
Dávkování tinktury (listy): obvyklá doporučená dávka tinktury 2 x 10 kapek denně.
TIP: tinkturu lze nakapat do sklenice s vodou, případně čajem. Pro osoby nesnášející alkohol nebo nemohoucí alkohol, lze tinkturu nakapat do sklenice s horkou vodou, nechat odstát a poté vypít. Alkohol se z větší míry vypaří.
Citace textu:
Korbelář, Jaroslav. Naše rostliny v lékařství. 3. vydání. Praha: Avicenum Zdravotnické nakladatelství, 1970. 500 stran.
Andrianne, Philippe. Velká kniha gemmoterapie. 1. vydání. Olomouc: Fontána, 2007. 262 stran. ISBN 978-80-7336-382-6
Mlčoch, Zbyněk. Bylinky pro všechny.