Phyllanthus niruri
Užívané názvy: uebra pedra, stone-breaker, arranca-pedras, punarnava, amli, bhonya, bhoomi amalaki, bhui-amla, bhuianvalah, bhuimy-amali, bhuin-amla, bhumyamalaki, cane peas senna, carry-me-seed, creole senna, daun marisan, derriere-dos, deye do, erva-pombinha, elrageig, elrigeg, evatbimi, gale-wind grass, graine en bas fievre, hurricane weed, jar-amla, jar amla, kizha nelli, malva-pedra, mapatan,para-parai mi, paraparai mi, pei, phyllanto, pombinha, quinine weed, sacha foster, cane senna, creole senna, shka-nin-du, viernes santo, ya-taibai, yaa tai bai, yah-tai-bai, yerba de san pablo
Užívané části: celá rostlina
Chanca piedra je malá vzpřímená jednoletá rostlinka o výšce 30-40 cm. Původem z deštných pralesů Amazonie se nachází v tropických oblastech po celém světě, včetně např. jižní Indie a Číny. Rostlinka je poměrně rozšířená v pralesích Amazonie, kde se volně šíří. Rod Phyllanthus tvoří více než 600 druhů keřů a stromů, obvykle se jedná o jednoleté nebo dvouleté byliny.
Tradiční užití: španělský název rostliny znamená "drtič kamenů" nebo "rozbíječ kamenů". Pojmenování vzniklo díky jeho využití generacemi amazonských domorodých kmenů při odstraňování žlučových a ledvinových kamenů. Mimo jiné je užívána při kolikách, diabetu, malárii, úplavici, horečce, chřipce, nádorech, žloutence, vaginitidě, kapavce a dyspepsii. Dle historických zkušeností se obecně užívá při snižování bolesti, vylučování střevních plynů, stimulaci a podpoře trávení, vylučovní červů a také jako mírné projímadlo.
Rostlinka má velice dlouhou historii v oblasti rostlinné medicíny. Obvyklé užití je podobné po celém světě, a to při ledvinových a žlučových stavech, hepatitidě, nachlazení, chřipkách, tuberkulóze, poruchy jater včetně anémie, rakoviny jater. Dále bakteriální infekce jako cystitida, prostatitida, pohlavní nemoci a infekce močových cest. Široké využití má i při diabetu a hypertenzi. Chanca piedra je známá i pro své diuretické vlastnosti, snižující bolest, trávící stimulant a ochranný faktor buněk.
Chemické složení: od poloviny šedesátých let je chanca piedra předmětem mnoha fytochemických výzkumů s cílem určení aktivních složek a jejich farmakologických aktivit. Je to bohatý zdroj rostlinných chemikálií, včetně mnoha, které byly nalezeny pouze v rodu Phyllanthus. Mnoho "aktivních" složek je přičítáno biologicky aktivním lignanům, glykosidům, flavonoidům, alkaloidům, ellagitaninům a fenylpropanoidům, které se nacházejí v listu, stonku a kořenu rostliny. V rostlině se také vyskytují běžné lipidy, steroly a flavonoly.
Hlavní rostlinné chemikálie v chanca piedra zahrnují alkaloidy, astragalin, brevifolin, karboxylové kyseliny, corilagin, cymene, ellagovou kyselinu, ellagitaniny, gallocatechiny, geraniin, hypofyllanthin, lignany, lintetraliny, lupeoly, methylsalicylát, niranthin, nirtetralin, niruretin, nirurin, nirurin, nirurisid, norsekurininy, phyllanthin, phyllanthenol, phyllochrysin, phyltetralin, repandusinové kyseliny, quercetin, quercetol, quercitrin, rutin, saponiny, triakontanal a tricontanol.
Účinky:
- prevence a léčba žlučových a ledvinových kamenů (posílení, detoxikace, prevence ledvin), snížení kyseliny močové
- hepatoprotektivní (posílení a detoxikace jater)
- diuretikum
- anthihepatotoxický (detoxikační činidlo)
- antivirotikum (hepatitida A,B,C, herpes, HIV)
- hypertenze a vysoká hladina cholesterolu
- antibakteriální
- antimalaritikum
Dávkování: 20 kapek denně rozdělit na dvě dávky
Kontraindikace: při užívání diabetických, diuretických a léků na vysoký krevní tlak. Neužívat během těhotenství.