Užívané části: pupeny
Popis: keř nebo strom rostoucí ve vyprahlých půdách, který může růst ve svahové suti i za těch nejnepříznivějších podmínek. Nejčastěji se šíří jako keř a z tohoto důvodu se používá k ozdobným účelům. Borovice horská se sází k zalesnění neúrodné půdy. K regeneraci a stabilizování znehodnocené půdy kvůli její lhostejnosti vůči nerostné povaze země. Keř nenáročný na povahu půdy, osidlující suť a skalnaté svahy, velmi přizpůsobivý na prostředí, často se vyskytující v křemičité půdě, stabilizuje půdu, přičemž hraje prvořadou úlohu při vypracování stavby horniny.
Tradiční užití (pupeny): pupen kosodřeviny je úzce spojen s kostmi a klouby. Jakožto vynikající remineralizant bojuje proti opotřebení a zničení kloubní chrupavky (užitečný k posílení páteře!) díky svému stimulačnímu účinku na chrondrocyty.
Významný lék na různé druhy artrózy (artróza kolena, artróza kyčle a artróza menších kloubů), pomáhá při zánětlivém revmatizmu a při chronických bolestech spojených s artrózou.
Borovice se v tradiční čínské medicíně se považuje za lék asociovaný k meridiánu ledvina/močový měchýř. Představuje posilující prostředek regenerující kosti a chrupavku i syndromy stárnutí charakteristické pro sykózu.
Použijeme ji při osteoporóze a prevenci zlomenin (zejména u žen v případě osteoporózy, která se může objevit po přechodu).
- Kosti a klouby - artróza různých částí těla, artróza malých kloubů, zánětlivý revmatizmus, demineralizace, prevence zlomenin, osteoporóza, regenerace kostí a chrupavky
- Nervový system - dystonie
Různé - proti sykóze, meridián ledvina/močový měchýř
Dávkování tinktury (pupeny): obvyklá doporučená dávka tinktury je hmotnost osoby v kg = počet kapek denně. Dávku ideálně rozdělíme na 3 dílčí dávky. Příklad: osoba 63 kg = 63 kapek denně; ideálně ráno 21 kapek, odpoledne 21 kapek, večer 21 kapek.
TIP: tinkturu lze nakapat do sklenice s vodou, případně čajem. Pro osoby nesnášející alkohol nebo nemohoucí alkohol, lze tinkturu nakapat do sklenice s horkou vodou, nechat odstát a poté vypít. Alkohol se z větší míry vypaří.
Citace textu:
Korbelář, Jaroslav. Naše rostliny v lékařství. 3. vydání. Praha: Avicenum Zdravotnické nakladatelství, 1970. 500 stran.
Andrianne, Philippe. Velká kniha gemmoterapie. 1. vydání. Olomouc: Fontána, 2007. 262 stran. ISBN 978-80-7336-382-6
Borovice kleč tinktura bez alkoholu - čerstvé...
Další byliny z herbáře
Čerstvé bylinky užité v našich tinkturách jsou vesměs divoce rostoucí. Bylinky sbíráme zásadně v moravských a českých lesích a hájích, u potůčků a rybníků. Zakládáme si na místních bylinkách, nic odnikud nedovážíme. Vše pochází z naší země. Níže uvádíme herbář bylin, které používáme k výrobě tinktur. U každé bylinky je zároveň informace v jaké oblasti může tinktura z bylinky pomáhat. Po kliknutí se zobrazí detailní informace.
Peruánské bylinné tinktury
Náš sortiment jsme obohatili o peruánské bylinné tinktury, které mají nezastupitelné místo v peruánském tradičním léčitelství. Bylinky pochází z lokálních peruánských trhů, kde nakupujeme zboží pro eobchod Poncho. Výroba tinktur je v České republice.