
Užívané části: pupeny, plody
Popis: vlhké lesy, uzpůsoben rašelinovým půdám a olšovým a jasanovým hájům. Černý rybíz je jedním z mála pupenů získávaných z pěstované plodiny.
Tradiční užití (pupeny):
Pupen černého rybízu jako adaptogen
Adaptogen (termín vytvořený ruským profesorem Brekmanem v souvislosti s ženšenem) odpovídá třem podmínkám:
Nespecifický účinek: zvýšení celkové odolnosti organizmu
- Nemá žádný iatrogenic účinek (nemoc způsobená léčbou)
Normalizující účinek
Díky jeho endokrinnímu účinku na činnost hypofýzy a kůry nadledvinek černý rybíz upravuje syndrom přizpůsobení především obnovením glukokortikoidní činnosti. Stimuluje celkový metabolizmus, hraje roli regulátoru imunity, zastavuje degeneraci a má synergický účinek na celkovou léčbu. Napomáhá účinku léků, které jsou podávány zároveň s ním.
Pupen černého rybízu a nervový systém
Proslulý při léčbě nedostatečné činnosti žláz s vnitřním vyměšováním, jeho účinek na hypofýzu vysvětluje především fakt, že černý rybíz ovlivňuje termoregulaci organizmu, protože zvyšuje odolnost vůči chladu. Výborný lék při nedostatku životní síly, při únavě, bojuje proti ospalosti. Kvůli svému stimulujícímu účinku na krevní kortizol hraje roli při anafylaktickém šoku jako antihistaminikum. Užíváním pupenů černého rybízu lze rovněž léčit některé případy chronických migrén.
Pupen černého rybízu a ledvinové ústrojí
Černý rybíz má tonizujicí účinek na nadledvinky, což v důsledku vede ke zvýšení obsahu kortizolu v krvi a к eliminaci únavy způsobené vyčerpáním nadledvinek (pocit únavy). Jako močopudný prostředek pomáhá při nedostatečné činnosti ledvin a působí proti otokům, především při Quinckeho edému. Černý rybíz se rovněž doporučuje při léčbě chronického zánětu prostaty a dny.
Pupen černého rybízu a kožní choroby
Protože černý rybíz hraje roli při anafylaktickém šoku, jeho pupen neutralizuje účinek bodnutí hmyzem jak vnitřní cestou (3 kapky každých 20 minut), tak vnější cestou (několik kapek koncentrovaného macerátu nanést na bodnutí). Vnitřní cestou působí při akutní a chronické kopřivce, akné, lupence a suchých či infekčních ekzémech.
Pupen černého rybízu a oběhový systém
Černý rybíz, který je dobře znám pro svůj protizánětlivý účinek, pomáhá při zánětu žil a působí na žíly ochranným účinkem. Mírně snižuje krevní tlak (svým účinkem na ledviny ovládá energii srdce), stahuje žilní kapiláry. Reguluje koagulaci a jde o tzv. hematogen, tzn. působí proti chudokrevnosti. Protože pupen černého rybízu je považován za protizánětlivý prostředek, pomáhá při mononukleóze a po užívání antibiotik. Černý rybíz stimuluje všechny katabolisiny, především katabolismus močoviny, cholesterolu a kyseliny močové.
Pupen černého rybízu a dechové ústrojí
Účinně působí při jakékoli akutní alergické reakci a zvláště při alergiích na léky. Je možné užít jej při léčbě chřipky, má účinek na chronickou bronchitidu a při rozedmě plic. Je to rovněž významný lék v oblasti ORL, protože se předepisuje při zánětu vedlejších dutin nosních, chronických zánětech nosohltanu a při alergických rýmách (např. při senné rýmě).
Pupen černého rybízu a klouby
Kvůli svému protizánětlivému účinku se považuje za prvotřídní prostředek proti revmatu. Může účinně nahradit chemický kortizon, protože přirozenou cestou stimuluje jeho syntézu v organizmu. Černý rybíz představuje hlavni lék při léčbě artrózy (artróze kolena, artróze kyčle a artróze menších kloubů). Zvyšuje pružnost vazů a šlach a bojuje proti osteoporóze, přičemž přispívá ke srůstu zlomenin.
Pupen černého rybízu jako chemická ochrana
Černý rybíz umožňuje organizmu bojovat proti sekundárním účinkům molekul s určitou toxicitou, jako jsou antimitotická činidla, čili cytostatika; uveďme Taxol, cisplatyl, Taxotere, Adriamycin, Farmorubicin aj. Černý rybíz má regulační účinek na orgány napadené těmito „toxickými“ molekulami, z nichž některé lze zachytit v krvi. Tato vlastnost se mimochodem dříve uváděla pod označením „protijed“. Schopnosti černého rybízu představovat ochranu před nežádoucími účinky léčiv při chemoterapii se mohou projevit v případě každé pro organizmus cizí molekuly, především u syntetických léků a všech jejich sekundárních účinků.
Tento druh pupenů působí přímo zlepšením účinnosti metabolismu určitého počtu orgánů, což zvyšuje jejich odolnost vůči chemickému napadení a současně umocňuje účinek těchto chemických molekul. Takovou chemickou ochranu lze mimo jiné vysvětlit reologickým tropismem černého rybízu. Černý rybíz se tedy předepisuje během léčby chemoterapií a po ní.
Dávkování tinktury (pupeny): obvyklá doporučená dávka tinktury je hmotnost osoby v kg = počet kapek denně. Dávku ideálně rozdělíme na 3 dílčí dávky. Příklad: osoba 63 kg = 63 kapek denně; ideálně ráno 21 kapek, odpoledne 21 kapek, večer 21 kapek.
TIP: tinkturu lze nakapat do sklenice s vodou, případně čajem. Pro osoby nesnášející alkohol nebo nemohoucí alkohol, lze tinkturu nakapat do sklenice s horkou vodou, nechat odstát a poté vypít. Alkohol se z větší míry vypaří.
Citace textu:
Korbelář, Jaroslav. Naše rostliny v lékařství. 3. vydání. Praha: Avicenum Zdravotnické nakladatelství, 1970. 500 stran.
Andrianne, Philippe. Velká kniha gemmoterapie. 1. vydání. Olomouc: Fontána, 2007. 262 stran. ISBN 978-80-7336-382-6
Další byliny z herbáře
Čerstvé bylinky užité v našich tinkturách jsou vesměs divoce rostoucí. Bylinky sbíráme zásadně v moravských a českých lesích a hájích, u potůčků a rybníků. Zakládáme si na místních bylinkách, nic odnikud nedovážíme. Vše pochází z naší země. Níže uvádíme herbář bylin, které používáme k výrobě tinktur. U každé bylinky je zároveň informace v jaké oblasti může tinktura z bylinky pomáhat. Po kliknutí se zobrazí detailní informace.
Peruánské bylinné tinktury
Náš sortiment jsme obohatili o peruánské bylinné tinktury, které mají nezastupitelné místo v peruánském tradičním léčitelství. Bylinky pochází z lokálních peruánských trhů, kde nakupujeme zboží pro eobchod Poncho. Výroba tinktur je v České republice.